Voda v uchu? Zbavte se jí snadno a rychle!

Jak Vyndat Vodu Z Ucha

Proč se voda v uchu drží?

Voda se v uchu ráda zdržuje, obzvlášť po plavání nebo sprchování. Někdy vyteče sama, jindy se jí ale nechce. Proč? Tvar zvukovodu je u každého z nás trochu jiný. Někdo má zvukovod rovnější a širší, voda pak odtéká snadno. Jiní ho mají zahnutější a užší, voda se pak zachytí a vytvoří pocit ucpaného ucha. Kromě tvaru zvukovodu hraje roli i ušní maz. Ten má za normálních okolností ucho chránit, ale pokud se nahromadí příliš, smísí se s vodou a vytvoří se takzvaná ušní zátka. Ucpané ucho vodou je nepříjemné, ale většinou neškodné. Pokud se voda z ucha sama nedostane ven, existuje několik triků, jak jí s tím pomoci.

Domácí metody odstranění vody

Někdy se stane, že po koupání v bazénu nebo moři nám v uchu zůstane voda. Je to nepříjemný pocit, který může vést k svědění, tlaku v uchu, a dokonce i k bolestem. Naštěstí existuje několik domácích metod, jak vodu z ucha dostat ven.

Gravitace je váš přítel: Nakloňte hlavu na stranu, kde máte vodu v uchu, a jemně s ní zatřeste, jako byste chtěli vyklepat kapku vody. Můžete také zkusit lehnout si na bok s postiženým uchem dolů a nechat gravitaci, aby si poradila sama.

Vytvořte podtlak: Přiložte dlaň pevně na ucho a rychle ji odtáhněte. Tím se vytvoří podtlak, který může pomoci vytáhnout vodu ven.

Žvýkací pohyby a zívání: Pohyby čelisti, jako je žvýkání žvýkačky nebo zívání, mohou uvolnit Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu. To může pomoci odvodnit vodu z ucha.

Teplý obklad: Přiložte na postižené ucho teplý (ne horký!) obklad. Teplo může pomoci uvolnit Eustachovu trubici a podpořit odtok vody.

Kapky do uší s alkoholem a octem: Smíchejte stejné díly bílého octa a lihu. Nakapejte pár kapek této směsi do ucha. Ocet pomáhá rozbít ušní maz, který může zadržovat vodu, a alkohol pomáhá s jejím rychlejším odpařováním.

Pozor! Pokud máte podezření na protržení ušního bubínku, nezkoušejte si vodu z ucha odstraňovat sami a vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak pokud domácí metody nezaberou do 24 hodin, nebo se vaše příznaky zhorší, navštivte lékaře.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vám nedaří dostat vodu z ucha ven a máte některý z následujících příznaků, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc:

Bolest ucha, která se zhoršuje nebo neustupuje

Pocit zalehnutí v uchu, který přetrvává

Ztráta sluchu

Závratě nebo pocit na omdlení

Výtok z ucha, zvláště pokud je krvavý nebo zapáchající

Horečka

Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější stav, jako je ušní infekce, poškození ušního bubínku nebo jiný problém. Včasná lékařská péče může pomoci předejít komplikacím a zajistit rychlé uzdravení.

Prevence ušní zátky z vody

Než se vrhneme na to, jak vodu z ucha dostat, pojďme se podívat, jak takové nepříjemnosti předcházet. Prevence je totiž vždy snazší než řešení problému. Pokud se chystáte k vodě, ať už do bazénu, rybníka nebo moře, existuje pár tipů, jak si uši chránit:

Používejte plavecké špunty do uší: Na trhu je nepřeberné množství plaveckých špuntů, od těch základních z drogerie až po ty na míru dělané u specialisty. Vyberte si takové, které vám budou pohodlně sedět a spolehlivě zabrání vniknutí vody do zvukovodu.

Po koupání uši osušte: Po každém koupání si uši důkladně osušte ručníkem. Jemně si osušte ušní lalůček a otřete vnější část ucha. Vyhněte se strkání prstů nebo jiných předmětů do zvukovodu.

Nakloňte hlavu a zatřeste s ní: Po osušení uší nakloňte hlavu na stranu a jemně s ní zatřeste, abyste pomohli uvolnit případnou vodu, která se mohla dostat dovnitř.

Použijte fén: Pokud máte pocit, že máte v uchu vodu i po osušení, zkuste použít fén na vlasy. Nastavte ho na nízký stupeň a držte ho alespoň 30 cm od ucha. Teplý vzduch pomůže vodu odpařit.

Pamatujte, že prevence je klíčová. Dodržováním těchto jednoduchých tipů si můžete užít vodní radovánky bez obav z nepříjemné ušní zátky.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: StepanKysela

Tagy: jak vyndat vodu z ucha