Registr dlužníků je postrachem všech neplatičů

Máte v plánu vzít si bankovní nebo nebankovní půjčky pro financování svých potřeb? Pak si musíte pohlídat několik důležitých věcí. Jednou z nich je například schopnost splácet dané úvěrové závazky. Rozhodně si nepůjčujte více, než dokážete vrátit. Takový krok by se Vám mohl vymstít. Zajímat by Vás měl i registr dlužníků, respektive to, zda v něm nejste uvedeni.

  • Negativní registr neplatičů.
  • Pozitivní registr neplatičů.

Co je to registr dlužníků?

Název tohoto registru do značné míry mnohé prozrazuje a napovídá. Představit si pod ním můžete poměrně rozsáhlou databázi, ve které jsou zaznamenáni neplatiči. Jde o fyzické i právnické osoby. Banky a nebankovní společnosti pak před schválením půjčky lustrující tyto seznamy. Takové výsledky mohou žadateli přitížit a vést i k zamítnutí úvěru. Registr dlužníků pochopitelně není tím jediným, na co se musíte zaměřit. Pohlídejte si i typy úrokových sazeb.

Jaké fungují registry dlužníků?

Nyní už se pojďme zaměřit na jednotlivé registry, se kterými se můžete na českém trhu setkat. Existují odlišné druhy, jimž náleží příslušná zkratka a označení. Jejich seznam vyčtete z tabulky prezentované níže, kde najdete vše podstatné.

RegistrZkratka
Czech Banking Credit BureauCBCB
Czech Non-Banking Credit BureauCNCB
Centrální registr úvěrůCRU
Centrální registr dlužníkůCERD
Jakými zkratkami jsou označovány registry dlužníků?

Poslední jmenovaný byl v roce 2010 obviněn ze zpochybňujících činností a podobných věcí. Všechny ostatní fungují bez sebemenšího problému a dlouhá léta.

Registr dlužníků pod drobnohledem

V rámci komplexnosti prezentovaných informací ještě doplníme, že Czech Banking Credit Bureau je označován jako Bankovní registr klientských informací a zkratka je BRKI. Naopak Czech Non-Banking Credit Bureau je v podstatě Nebankovní registr klientských informací a zkratka je NRKI. Zapomínat bychom ovšem neměli ani na Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům. Sdružení nese zkratku SOLUS.

Ať už se dostanete do jakéhokoliv z těchto registrů, než půjdete žádat o půjčku, splaťte své dosavadní závazky a požádejte o výmaz z registru. Může Vám to značným způsobem pomoci. Stejně, jako pozitivní registr, kde jsou záznamy o tom, jak včas a řádně splácíte své závazky.