Robot je samostatně pracující stroj budoucnosti

Se slovem robot se setkal pravděpodobně každý z nás. My jsme se o něm mimochodem zmínili v jednom z našich předchozích článků zaměřených na české vynálezce. Byl to právě Karel Čapek, který jej poprvé použil ve svém díle R.U.R. Od té doby ovšem uběhl dlouhý čas a z pouhého slova se stala skutečnost.

Co je to robot?

Když se řekne stroj, většina z nás si představí něco jako veslování na stroji, ale tady mluvíme o něčem úplně jiném. Tyhle mašiny jsou mnohem složitější a dělají různý věci samy od sebe. Jasně, veslování na stroji je super na cvičení, ale tyhle roboti zvládnou daleko víc. Však je najdete i na Mezinárodní vesmírné stanici. Na rozdíl od veslování na stroji, kde potřebujete vlastní sílu, tyhle stroje makají samostatně podle toho, jak jsou naprogramovaný nebo jak dobře umí reagovat na okolí. Je to vlastně docela fascinující, když o tom tak přemýšlím.

Roboti k realizaci nejrůznějších úkonů potřebují nejenom vhodné nástroje a řekněme „končetiny“. Podstatné jsou hlavně samotné senzory. Právě ty jim umožňují reagovat na různé věci a dělat to, co je třeba.

Odlišné typy robotů

Každý si pod slovem robot představí určitě nějakou postavu ze sci-fi filmu. Tomu tak ale vždy nemusí být. Někdy se jedná o pouhé stroje, které zkrátka jsou schopny vykonávat činnost samostatně, a proto spadají do dané kategorie robotů. Stroje tohoto typu lze mimochodem dělit do několika oblastí.

PředmětHodnota
GeneraceI. a II. generace
Schopnost přemísťováníStacionární a mobilní
ÚčelBoj, výroba, přeprava atd.
AnatomiePodoba lidská, strojní atd.
Základní informace související s roboty.

Roboty lze pochopitelně dělit i podle pohybových možností. Výjimkou není ani způsob naprogramování. Možností je v tomto směru více než dost.

Robot pod drobnohledem

Pojďme ale výše uvedené řádky ještě více rozvinout. Z pohledu anatomie můžeme zmínit, že roboti mohou být řízení, ovládaní, regulovaní, autonomní nebo inteligentní. Jejich možnosti pohybu jsou třeba posuvné, což dokazuje automatický posuvný vozík. Popřípadě mají klouby a dokáží cokoliv zvedat a pokládat.

Jestliže Vás zajímá, jak je označován robot podobný člověku, tak je to Android. Pokud jde o kybernetický organismus, je to Kyborg. V jeho případě už se hovoří o umělé inteligenci a vlastní mysli. Nezbývá tedy než čekat, kam se bude tato technika vyvíjet.

Publikováno: 30. 09. 2021

Kategorie: Věda