Robot je samostatně pracující stroj budoucnosti

Se slovem robot se setkal pravděpodobně každý z nás. My jsme se o něm mimochodem zmínili v jednom z našich předchozích článků zaměřených na české vynálezce. Byl to právě Karel Čapek, který jej poprvé použil ve svém díle R.U.R. Od té doby ovšem uběhl dlouhý čas a z pouhého slova se stala skutečnost.

Co je to robot?

Pod tímto výrazem si můžete představit stroj vykonávající nejrůznější činnosti. Ostatně, roboti v určité formě jsou využíváni i na Mezinárodní vesmírné stanici. Tyto stroje obvykle provádí jednotlivé úkony samostatně, tedy bez přičinění člověka. Přesně tak, jak jsou naprogramováni nebo jak důmyslná je jejich interakce s okolním světem.

Roboti k realizaci nejrůznějších úkonů potřebují nejenom vhodné nástroje a řekněme „končetiny“. Podstatné jsou hlavně samotné senzory. Právě ty jim umožňují reagovat na různé věci a dělat to, co je třeba.

Odlišné typy robotů

Každý si pod slovem robot představí určitě nějakou postavu ze sci-fi filmu. Tomu tak ale vždy nemusí být. Někdy se jedná o pouhé stroje, které zkrátka jsou schopny vykonávat činnost samostatně, a proto spadají do dané kategorie robotů. Stroje tohoto typu lze mimochodem dělit do několika oblastí.

PředmětHodnota
GeneraceI. a II. generace
Schopnost přemísťováníStacionární a mobilní
ÚčelBoj, výroba, přeprava atd.
AnatomiePodoba lidská, strojní atd.
Základní informace související s roboty.

Roboty lze pochopitelně dělit i podle pohybových možností. Výjimkou není ani způsob naprogramování. Možností je v tomto směru více než dost.

Robot pod drobnohledem

Pojďme ale výše uvedené řádky ještě více rozvinout. Z pohledu anatomie můžeme zmínit, že roboti mohou být řízení, ovládaní, regulovaní, autonomní nebo inteligentní. Jejich možnosti pohybu jsou třeba posuvné, což dokazuje automatický posuvný vozík. Popřípadě mají klouby a dokáží cokoliv zvedat a pokládat.

Jestliže Vás zajímá, jak je označován robot podobný člověku, tak je to Android. Pokud jde o kybernetický organismus, je to Kyborg. V jeho případě už se hovoří o umělé inteligenci a vlastní mysli. Nezbývá tedy než čekat, kam se bude tato technika vyvíjet.

Publikováno: 30. 09. 2021

Kategorie: Věda

Autor: StepanKysela

Tagy: anatomie | Android | generace | Kyborg | robot | roboti | robotika | senzor | senzory | účel