Sputnik 1 - Poznejte první umělou družici ve vesmíru

Když se řekne vesmír, spousta lidí si jistě vybaví společnost Elona Muska zvanou SpaceX, která je v poslední době hodně omílaným tématem. V jejím případě se však bavíme o novodobé éře. Pojďme ale společně zavzpomínat na doby, kdy žádné lidské předměty ve vesmíru ještě nebyly. Zaměřme se na dobu, kdy byl vypuštěn Sputnik 1.

  • První umělá družice.
  • Vyslána na oběžnou dráhu SSSR.
  • Vzbudila pozdvižení po celém světě.

Soupeření mezi USA a Ruskem

Když se vrátíme do minulosti ještě před dobu, než byl vypuštěn Sputnik 1, mezi dvěma největšími velmocemi světa probíhal vesmírný závod. Obě dvě země soupeřily v tom, kdo vypustí družici dříve do vesmíru a vyhraje. Nakonec se to podařilo Rusku. V níže uvedené tabulce můžete nalézt bližší informace související s touto družicí.

PředmětHodnota
Start družice4. října 1957
KosmodromBajkonur
Norná raketaR-7
Oběžná dráhaNízká oběžná dráha
Přečtěte si něco více o družici Sputnik 1.

Uvést bychom měli také to, že družice vznikla pod vedením Sergeje Koroljova. Vypuštěna pak byla v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku. Jednalo se o vědeckou družici, o které se zmíníme ještě podrobněji.

Technické parametry Sputnik 1

Každého čtenáře tohoto článku bude určitě zajímat, jaké jsou parametry této družice. Oproti Mezinárodní vesmírné stanici a jiným současným tělesům ve vesmíru jsou opravdu minimální. Družice měla průměr 58 centimetrů a její celková hmotnost se pohybovala kolem 83,6 kilogramů. Součástí družice byly dvě antény dosahující délky 2,3 a 2,9 metrů. Pro fanoušky těchto technologií ještě uvedeme, že vysílače fungovaly na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz.

Součástí družice byl pochopitelně i napájecí blok, který měl družici a její přístroje zásobovat energií dalších dvacet jedna dní po vypuštění do vesmíru. Co se týče oběhu na orbitální dráze, doba oběhu byla 96,2 minuty a rychlost kolem 7,8 kilometrů za vteřinu. Zánik družice zvané Sputnik 1 proběhl v atmosféře. Konkrétně k němu došlo 3. ledna 1958.  Tento počin každopádně odstartoval pomyslné dobývání vesmíru a nebes v nadcházejících letech.