Rusko: Sestřelení syrského letadla je provokace ze strany USA

Rusko: Sestřelení syrského letadla je provokace ze strany USA

950

Po nedělním sestřelení syrské stíhačky Su-22 americkými letouny v blízkosti Rakky, se napětí v Sýrii opět zvýšilo. Rusko přípomnělo, že v oblasti jsou protiletadlové systémy S-300 a S-400.

Damašek obvinil koalici vedenou USA, že sestřelením syrského vojenského letadla prokázaly „podporu teroristům“, zatímco Pentagon tvrdí, že šlo o „obranu“, neboť syrský letoun ohrožoval protiteroristické pozemní síly podporované Washingtonem.

USA by měly koordinovat s partnery a oficiálním Damaškem své operace k vyřešení syrské krize, řekl na společné tiskové konferenci ministrů zahraničí států BRICS ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Oblasti deskalace oblasti jsou jednou z možných variant pohnout se kupředu. Vyzýváme všechny, aby se předešlo jednostranným akcím, aby respektovali svrchovanost Sýrie a připojili se k naší společné práci, která je v souladu se syrskou vládou,“ zdůraznil Lavrov.

Podle něj by se všechny země respektovat územní celistvost Sýrie, jak je stanoveno v rezoluci 2254 Rady bezpečnosti a dalších dokumentů OSN.

Také zdůraznil Lavrov, každé pozemní operace by se měly projednat s Damaškem, „zvláště pokud jde o obsazení některých území v Sýrii, včetně oblastí, které by mohly vyvolat otázky, pokud jde o skutečné záměry těch, kteří tato území obsazují“.

Ovšem další ruští politici si takové „diplomatické servítky“ nebrali.

Člen Rady federace Alexej Puškov označil sestřelní Američany syrské stíhačka Su-22 nový aktem války proti Sýrii.

„Sestřelení syrské Su-22 na obloze nad Rakkou, provedly Spojené státy nový akt války proti Sýrii.  Jaká obrana? Rakka je syrské město, ne americké,“ napsal senátor rozhořčeně ve svém microblog na Twitteru.

Šéf výboru pro bezpečnost a obranu Franc Klincevič prohlásil, že se nejednalo žádnou „obranu“ nýbrž o „projev agrese a provokace, zejména proti Rusku“.

První místopředseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Bžabbarov uvedl, že incident se sestřelením koalicí syrského letadla by mohl vést k odvetě vládními silami protivzdušné obrany. Podle senátora může konflikt může dojít příliš daleko, a je třeba co nejdříve uspořádat setkání diplomatů zúčastněných stran.

„Takže sestřelovat letouny je nepřijatelné – dostanou odvetný úder. Syrská armáda má S-300, náše S-400  stojí, proto to může může vést k velkému  konfliktu,“ dodal Džabbarov.

Koalice vedené Spojenými státy v boji proti skupině „Islámský stát“ v Sýrii bez souhlasu Damašku. Zároveň se nyní nejednalo o první případ, kdy koalice zaútočila  na vládní síly a jejich spojence.

loading...