Rozhněvaný Juncker vynadal europoslancům: Jste směšní

Rozhněvaný Juncker vynadal europoslancům: Jste směšní

298

S nebývale ostrou kritikou na adresu poslanců vystoupil na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) šéf Evropské komise (EK), Jean-Claude Juncker.

Na slyšení o výsledcích šestiměsíčního předsednictví Malty Evropské unii se shromáždilo asi jen 30 lidí, obvinil europoslance z opovrhování malými zeměmi. A poznamenal, že „parlament je naprosto směšný“. Později se Juncker se omluvil za výroky předsedovi EP Antonio Tajanimu, který se mu vytrvale, ale neúspěšně pokusil odporovat.

„Pane předsedo, pane premiére, Evropský parlament je směšný. Naprosto směšný. Tleskám těm, kteří ráčil být přítomni v sále, ale skutečnost, že na této debatě sedí asi tři desítky poslanců (z celkových 750 europoslanců – pozn. red.), dostatečně dokazuje, že Parlament není seriózní,“ cituje Jeana-Claude Juncker deník Politico. V průběhu jednání se zabýval výsledky končícího předsednictví Malty, i otázkami přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka. Podle Junckera zákonodárci skutečně „ukázali pohrdání“ vůči Maltě a jejímu premiéru Josephu Muscatovi, který se zúčastnil debaty.

Předseda EK řekl, že pokud by Joseph Muscat byl německou kancléřkou Angelou Merkelovou („což je těžko představitelné“), nebo prezidentem Francie Emmanuelem Macronem („to je snadnější si představit“), „tak by zde byl plný sál“. Rozčílený Juncker několikrát přešel z francouzštiny do angličtiny a silně gestikuloval. Na jeho další poznámku, že „parlament je naprosto absurdní“, reagoval ihned šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani. „Můžete kritizovat Parlament, ale Evropská komise ho nemůže řídit, a měl byste řídit Evropskou komisi,“ prohlásil Tajani, což vyvolalo jen slabý potlesk v sále. Pak se obrátil k Junckerovi jeho rodnou francouzštinou a požadoval „použít jiný slovník“„Nejsme směšní,“ opakoval několikrát Antonio Tajani.

Koncem hořké veřejné přestřelky mezi dvěma nejvyššími úředníky EU bylo ujištění Junckera, že se nikdy nezúčastní „setkání tohoto druhu“.

„Evropská komise je pod kontrolou parlamentu, ale parlament musí respektovat předsednictví nejmenších zemí, což nečiní,“ prohlásil šéf EK. „Chtěl bych vzdát hold maltské vládě a jejímu premiéru, který odvedl vynikající práci, stejně jako všichni maltští ministři a státní úředníci.“

O několik hodin později, oficiální zástupce EP Jaume Duch uvedl na Twitteru, že se Juncker omluvil Tajanimu za své jedovaté repliky na adresy poslanců. Podle agentury AP se bezprecedentní událost na plenárním zasedání EP stala logickým důsledkem rozporů, které se nahromadily v posledních letech mezi různými orgány EU. Někteří oponenti Evropského parlamentu o něm hovoří jako o bezvýznamném orgánu, v němž se shromáždili úředníci bez zkušenosti a profesionality, a stejně tak političtí veteráni, kteří chtějí klidně přežít až do důchodu. Lze jen dodat, že podoba a funkce Evropského parlamentu systematicky podrývá důvěru obyvatel Evropy vůči samotné EU. Až se budou opět europolitici divit, proč mají tak nízkou prestiž, mohou začít právě EP.

loading...