Zeman se zase činil. Český prezident vyvolal rozruch kvůli burkinám, píší v...

Zeman se zase činil. Český prezident vyvolal rozruch kvůli burkinám, píší v zahraničí

6173

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk prozradil, že ženský muslimský koupací oděv, označovaný jako burkiny, považuje v českých bazénech za nežádoucí. Jeho slova upoutala také média v sousedním Rakousku. O jeho výrocích píše například deník Der Standard i bulvární Kroner Zeitung.

Velkou debatu v Česku odstartovala fotka pořízená v pražském akvaparku, která zachycovala muslimskou návštěvnici v burkinách. Začaly se ozývat nenávistné komentáře, které se zaměřili nejen na muslimy, ale i na samotný akvapark, který se žen v burkinách zastal.

„Není důvod, aby v českých bazénech se někdo koupal v arabském oblečení. Nikdy nevíte, z hlediska elementární hygieny, co v těch textiliích může být za svinstvo,“ okomentoval kauzu burkin pro Blesk Zeman.

Die Standard dodává, že novinář Zemana upozornil, že burkiny jsou vyrobeny z obvyklých materiálů pro plavky a podle expertů nepředstavují žádnou hygienickou hrozbu. „Zeman to odmítl se slovy, že on sám „není odborník na plavky,“ píše rakouský list, který dodává, že „prezident, který se v lednu bude ucházet o znovuzvolení, je známý pro své protiislámské poznámky“.

Zeman v rozhovoru argumentoval také tím, že Češky rovněž nemohly v arabském bazénu koupat v bikinách. „Jsou ženy, které by měly být zahaleny co nejdůkladněji, podle toho, jaké jsou jejich fyzické proporce. Pak jsou dívky, kde bych jim tu burkinu strhnul a kde bych byl ten, kdo demonstruje pro nepoužívání burkin,“ dodal Zeman s tím, že „to není humorné řešení, to je realistické řešení.“

Kroner Zeitung i Der Standard v té souvislosti také připomínají, že v českých, stejně jako v rakouských bazénech se přístup liší, někde jsou tyto zahalující plavky povoleny, jinde se nosit nesmí.

Zemanova slova neunikla ani britské verze ultrakonzervativního amerického portálu Breitbart News, který je znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou. Ten v souvislosti se sporem o burkiny připomíná, že se Zeman v loňském roce setkal s politikem Svobodné strany Rakouska a bývalým kandidátem na prezidentský úřad Norbertem Hoferem. Server také píše, že český prezident Hofera chválí a tvrdí, že FPÖ má „realistické názory na migrační krizi“.

„Hofer vyjádřil přání, aby se Rakousko připojilo  k Visegrádské skupině (V4), jejímž členem je Česká republika spolu s Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Skupina je známá svým otevřeným postojem proti masové migraci a islamizaci,“ dodává Breitbart.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...