Střelba v Las Vegas. Policie je bezradná.

Střelba v Las Vegas. Policie je bezradná.

615

Vyšetřovatelé se pokoušejí zjistit, zda nebyl v hotelovém apartmánu střelce z Las Vegas v době, kdy byl v hotelu ubytován, ještě někdo jiný.

Vyšetřovatelé byli znepokojeni dvěma objevy: Za prvé byla nalezena nabíječka, která neodpovídala žádnému z mobilních telefonů, které patřily Stephenovi Paddockovi, muži, který střílel z pokoje Mandalay Bay Resortu na dav 22 000 lidí. A za druhé: garážové záznamy ukazují, že v době, kdy Paddockovo auto opustilo hotelovou garáž, byla jednou z jeho karet použita ke vstupu do pokoje.

Existuje několik možných vysvětlení těchto otázek. Vyšetřovatelé jsou „přesvědčeni“, že nikdo jiný nevstoupil do hotelového apartmánu Las Vegas předtím, než střelec zahájil palbu na dav tisíců hudebních fanoušků a zabil přitom 58 lidí.

Zástupce šerifa metropolitního policejního oddělení Las Vegas Kevin McMahill potvdil novinářům, že policie nevěří, že někdo vstoupil do místnosti na Mandalay Bay před masakrem provedeným Stephenem Paddockem v neděli večer. Prohlásil, že vyšetřovatelé byli zprvu zmateni nabíječkou, která se nezdála, že odpovídá jednomu z mobilních telefonů Paddocka. Policie však nyní dokázala přiřadit všechny nabíječky mobilních telefonů, které se v místnosti objevily ke všem mobilním telefonům, které měl Paddock s sebou.

„Byl to jediný střelec, jsem si tím jistý,“ řekl McMahill. „Jsem také přesvědčen, že v hotelovém pokoji střelce nebyli jiní lidé.“

Motiv k takovému hrůznému činu však zůstává nadále nejasný. „Naše policejní oddělení chce najít odpověď. Dlužíme to obětem a rodinám obětí,“ řekl McMahill.

Na páteční tiskové konferenci McMahill řekl, že si nemyslí, že v místnosti byl ještě druhý střelec, ale uvedl, že není jasné, zda mohl Paddockovi někdo pomáhat. „Jsme přesvědčeni, že v místnosti nebyl další střelec,“ řekl McMahill. „Pokračujeme v prověřování, zda někdo jiný o tomto incidentu věděl.“ McMahill uvedl, že také našli v automobilu střelce asi 50 liber tanneritu a dusičnanu amonného – materiálů, které mohou být použity k výrobě výbušných zařízení. Nezdálo se však, že Paddock sám shromáždil materiál pro výrobu bomby.

Vrcholní představitelé policie uvedli, že 64 letý Paddock v průběhu srpna prověřoval možnost útoku v Bostonu nebo Chicagu, včetně festivalu Lollapalooza v Chicagu. V pátek také oznámili, že se Paddock setkal s obchodníkem s municí, od kterého chtěl koupit na veletrhu ve Phoenixu velké množství surovin k výrobě bomby. Prodejce však neměl požadované množství, které potřeboval Paddock, takže Paddock od něj nic nekoupil. Dealer řekl policejním orgánům, že Paddock byl úhledně oblečený a zdvořilý. Nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěl suroviny použít pro atentát.

Vyšetřovatelé také zkoumali finanční prostředky Padockovi společnosti. Záznamy ukazují, že Paddock byl úspěšný hráč, který v roce 2015 získal nejméně 5 milionů dolarů. Některé z nich by mohly pocházet z jiných investic, ale většina z hazardních her, říkají úředníci.

McMahill řekl, že vyšetřovatelé nenalezli žádnou souvislost mezi Paddockem a ISIS, teroristickou skupinou, která se hlásí k odpovědnosti za útok, protože nepředložila žádný důkaz. Vyšetřovatelé zatím nezjistili nic, co by objasnilo motiv útoku. McMahill dodal, že vyšetřování bude pokračovat a bude se zaměřovat na fakta a nikoliv na pověsti nebo předpoklady.

„V minulosti byl vždy motiv teroristických útoků nebo hromadných vraždy jasný. Ve většině případů pachatelé zveřejnili svůj záměr v sociálních médiích nebo pomocí telefonu, “ řekl McMahill. V tomto případě však nemáme žádnou z těchto informací.

loading...