Zákeřný lump Sobotka? Je mi z něj na zvracení, pěkně se odkopal,...

Zákeřný lump Sobotka? Je mi z něj na zvracení, pěkně se odkopal, spustil exministr

1165

Stát možná bude zdaňovat peněžité náhrady, které posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Sněmovna předlohu KSČM v dnešním úvodním kole navzdory odporu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpořila. Ministr vnitra ve vládách Jiřího Rusnoka a Jana Fischera kvůli hlasování kritizuje bývalého předsedu ČSSD Bohuslava Sobovky.

„28.2.2018 při hlasování o zdanění církevních restitucí hlasoval Bohuslav Sobotka v rozporu s většinovým názorem klubu ČSSD PRO ZAMÍTNUTÍ tohoto návrhu. Chtěl jsem se zeptat všech členů ČSSD, kteří ho v roce 2011 zvolili předsedou ČSSD: ‚Ještě pochybujete o tom, že je to zákeřný lump?‘ Myslím, že teď už se úplně odkopal. Je mi z něho na zvracení,“ přiznal na sociálních sítích někdejší ministr vnitra Martin Pecina.

Pod jeho příspěvkem se rozpoutala ostrá debata, do které se zapojila řada politiků. „Ten člověk (Sobotka) má tak křivý charakter, že (cituji zlidovělý příměr) „ten kdyby sežral drát, tak nutně musí vys*at spirálu…“ uvedl například někdejší poslanec Karel Fiedler. „Martine, ale kolik jich tam ještě je napříč co se z nich zvedá kufr,“ poznamenal brněnský komunista Oldřich Duchoň.

Například bývalý poslanec ODS a krátce i ministr životního prostředí ve vládě Petra Nečase Pavel Drobil se ale Sobotky zastal. „A co když je to jen o svědomí a zdravém rozumu Martine? Někdo někomu něco ukradl, užíval to, zdevastoval to, pak to s nechutí po dlouhém vytáčení vrátil a teď chce ještě za tu navrácenou zlodějnu zaplatit?! A to vůbec nebráním B.S. Tolik chyb, jako udělal on, i při zkušenosti s pádem ODS, může udělat pouze někdo bez elementárního politického talentu…“ uvedl v reakci na Pecinova slova.

„Máš pravdu Pavle. Církev tady toho ukradla velmi mnoho a Josef II. jim většinu majetku zabavil. Zbytek potom Masaryk v roce 1921. Teď se tento majetek znovu ukradl. Zákonem. Hlasy ODS a TOP09 a dalších. No a my bychom to teď zase chtěli vrátit. Stejně jako to udělal Masaryk. Předpokládám, že jsi to myslel takto Jestli mluvíš o restitucích toho, co znárodnili komunisti, dovolím si Tě upozornit, že tato restituce proběhla krátce po roce 1989..“ opáčil mu Pecina.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vláda Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...