Známý spisovatel vysvětlil, proč jsou mainstreamová média fake news. Jeho pravidla jsou...

Známý spisovatel vysvětlil, proč jsou mainstreamová média fake news. Jeho pravidla jsou až děsivě přesná.

917

Mainstreamová média, která mají milionové návštěvnosti za den, často označují nás, malá nezávislá média, za šiřitele fake news a za ohrožení demokracie. Jak ale ukázal spisovatel a komentátor Andrew Klavan na třech pravidlech fake news, samy mají máslo na hlavě:


1) Jakýkoliv případ, který podporuje jejich politickou agendu, je prezentován jako potvrzující skutečnost, opačný je naopak označován za izolovaný incident. Kdo tvrdí opak, je onálepkován.


Příklad: Pokud běloch zastřelí černocha je to označeno jako příklad potvrzující rasismus bělochů. Pokud naopak islamista zastřelí nevinného občana, je to dle nich ojedinělý incident, islamista byl psychicky nemocný atd. Kdo tvrdí opak, je označen za islamofoba.


2) Když se stane skandál na protiglobalizační straně, pak je to stále dokola omýlán a je mu přisouzena vysoká společenská důležitost. Pokud se tak stane na straně těch „dobrých“, je samotná skutečnost potlačována a řeší se spíše, kdo to vypustil tu informace ven..


V případě tzv. ruské stopy v USA každý operoval ilegálně získanými informacemi a nikomu to nevadilo. Když však přišel kongresman David Nunes s informací, že Obamova administrativa použila tajné informaci v boji proti Trumpovi, každého jen zajímalo, odkud tyto informace má. Za nás ještě můžeme doplnit dvojí metr skandálů, například v případě Ruska a Ukrajiny, pokud Ukrajina začala vyznamenávat Banderovce, kteří masakrovali civilní obyvatelstvo, téměř nic se na světové scéně nestalo. Když však Rusko uvěznilo pár umělkyň hýkajících bez oblečení v koslete, celý svět se mohl zbláznit.


3) Pravicoví extrémisté a jejich činy jsou zvýrazňovány, zatímco levicové teroristy média chrání a zprávy o jejich činnosti ignorují.


Strany jako SPD jsou označovány za pravicově extrémní, né-li za rasistické. Pokud někdo z té strany řekne něco špatně, je to prezentováno jako důkaz, že je celá strana či hnutí rasistické. To se v českých médiích stalo již několikrát. Na druhou činy hnutí typu Antifa, které se po celém světě chová agresivně, napadá vybrané občany a jsou antisemičtí, média pokrývají v rukavičkách a v některých situacích jsou dokonce prezentována jako důležitá pro rozvoj společnost. Anarchisté, kteří nelegálně obsadí dům v Praze nebo ti, kdo ohrožují těžbu svými protesty, jsou považováni za „aktivisty“ pracující pro dobro společnosti.


Jak je vidět na příkladech výše, Fake News nemusí znamenat pouze šíření nepravdivé zprávy, může to být také přisuzování stejně důležitým zprávám jinou společenskou důležitost než ve skutečnosti mají, zamlčování faktů či prostě pracování s informacemi tak, aby sloužily agendě a to dělají mainstreamová média dokonale.Jedná se o názorový článek redakce megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolená zakázáno, sdílení je vítáno, zdroj zde.

loading...