Zelená sluníčka šla provokovat před čínskou ambasádou s Tibetskými vlajkami, podobné protesty...

Zelená sluníčka šla provokovat před čínskou ambasádou s Tibetskými vlajkami, podobné protesty za půl století nic nevyřešily.

208
Tibetská vlajka


Před čínským velvyslanectvím v Praze se v neděli 10. března sešlo přes dvě stě lidí, aby si připomnělo 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Happening se konal v rámci akce Hlas pro Tibet. Účastníci zároveň protestovali proti násilné převýchově tibetských dětí čínským režimem. Na akci promluvil bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a zastupitelka města Prahy Hana Marvanová.


Účastníci akce s sebou přinesli tibetské vlajky a transparent. vystoupil zpěvák Tomáš Klus se svoji skupinou a kněz Ladislav Heryán. Během shromáždění byly před ambasádou upevněny balonky se vzkazem čínským představitelům: „Odmítáme převýchovu tibetských dětí v Číně.“


Akce má být vzpomínkou na tibetské povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou. Při povstání zahynulo zhruba 80 tisíc Tibeťanů. Smutný je fakt, že za půl století podobné protesty ještě nic nevyřešily. Naopak čínské úřady hájí svou politiku v Tibetu s tím, že v této hornaté oblasti je vidět hospodářský růst, zvyšuje se věk občanů a tibeťané mají možnost vyššího vzdělání.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...