„Neziskovkář“ Pánek: Makron a Merkelová jsou silné politické osobnosti

„Neziskovkář“ Pánek: Makron a Merkelová jsou silné politické osobnosti

865
Šimon Pánek


Studenti ho chtěli v revolučním roce 1989 do čela koordinačního centra, voliči ho chtěli za poslance a Václav Havel ho chtěl za prezidenta. Šimona Pánka ale přitahovala humanitární činnost. Dnes je šéfem největší české humanitární společnosti Člověk v tísni. Tento týden promluvil v rozhlasu v pořadu Osobnosti plus.


Před rokem Pánek prohlásil, že česká společnost je v jakési křeči. Stejně tak, prohlásil nyní, je v křeči celá evropská společnost. Jako příklad uvedl především Velkou Británii, kde vlastně, podle Pánka, neví jak dál. Jedni by chtěli opakovat referendum, hodně lidí je však proti. Do jisté míry je celá evropská společnost v tápání a nejistotě. V porovnání se situací před deseti lety pocit, že budoucnost je jistá a dobrá, výrazně zeslábl, prohlásil Pánek.


Na rozdíl od střední Evropy a východní Evropy, kde tápání je nám společné, v západní Evropě se již objevují pozitivní, silné, optimisticky do budoucna hledící politici. A kdo to je? Pánek jmenoval třeba francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Dlouhou dobu to byla i Angela Merkelová.


U nás takoví lidé, pozitivně hledící do budoucnosti vlastně nejsou. Někteří jsou vysloveně negativní, nebo nejsou vidět, působí slabě. Proto zde vládne spíše zmatek a nejistota z toho kam jdeme, jak to dopadne, a zda budoucnost bude jistá, komfortní a bohatá. Zmatek je posílen hlavně tím, že zde byl dlouhá léta komunizmus, lidé se bojí neznámého a cizího. Pak tu máme silné politické osobnosti, které jsou spíše negativní, myslí si Pánek.


Se spoustou argumentů pana Pánka se dá souhlasit. Myslíme si, že považovat Macrona a Merkelovou za silné a do budoucna hledící politiky je značně přehnané. Vždyť Paříž už dlouhou dobu žije protesty a stávkami žlutých vest. Tento týden se ke stávkujícím ještě přidali odbory, kterým vadí ekonomické reformy. Merkelová má zase na svědomí nekontrolovatelný milionový příliv běženců, se kterými si nyní Evropa neví rady.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.


loading...