Herečka a aktivistka MeToo žádá ženy: Odepřete mužům sex!

Herečka a aktivistka MeToo žádá ženy: Odepřete mužům sex!

2733


Americká herečka Alyssa Milanová je známá mimo filmových rolí i bojem za ženská práva. Angažuje se například v hnutí MeToo. Nyní vyzvala ženy, aby mužům odepřely sex do té doby „dokud nezískáme tělesnou autonomii zpět.“ Její „sexuální stávka“ je reakcí na kontroverzní zákon o potratech, který nedávno přijal stát Georgia.


Georgia se stala čtvrtým americkým státem, který zakázal uskutečnění potratů ve chvíli, kdy je detekován tlukot srdce plodu. Jedná se o tzv. „zákon tlukoucího srdce.“ Podle kritiků tím prakticky zakazuje celou praxi potratu, protože tlukot srdce lze rozeznat šest týdnů po poslední menstruační periodě, tedy ještě předtím, než mnoho žen vůbec ví, že jsou těhotné.


Její návrh vzbudil na sociálních sítích množství povzbudivých komentářů, ale i těch kritických. Proti Milanové se postavily i některé feministky. Milanová svým návrhem dle nich podporuje sexistickou představu, že sex je nástroj, který ženy používají k ovlivňování mužů.


Potraty jsou v USA velmi citlivým tématem. Republikáni obecně bývají „pro život“ (tj. proti potratům), zatímco Demokraté jsou „pro volbu“ (tj. potraty). Současná administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa je výrazně zaměřená proti potratům.


Milanová svou ideu sexuální stávky obhajovala odkazem na historické případy, kdy ženy odepřely mužům sex jako akt protestu. Kolumbijské ženy z města Pereira například vyhlásily v roce 2011 „stávku zkřížených nohou“ s cílem zastavit vraždění mezi drogovými gangy. Počet vražd v tomto městě skutečně poklesl.



Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...